Sınavsız Geçiş Kalıcı Olacak


Son günlerde siyasetin her zaman olduğu gibi gündemi  bi hayli yoğun olmasından dolayı “Meslek Liseli” öğrencilerin malum “Sınavsız Geçiş” haklarının ellerinden alınıp alınmayacağı ile ilgili tereddütler yaşamakta olduklarını gözlemliyorum. Gerek basın-yayın organlarında gerekse sitelere düşen bir haberin olmaması bu endişeyi daha da artırmaktadır. Öğrenci, öğretmen ve velilerin can kulağı ile takip etmeye çalıştıkları üniversite sınav sistemi değişiklikleri ile ilgili yapılabileceklerden sadece “sınavsız geçiş” uygulaması ile ilgili bir değerlendirmem olacaktır.

Bu sene de sınavsız geçiş olabilir!

Temmuz ayında Osym başkanı Ünal Yarımağan’ın bir seminerinde kişisel olarak bir soru sormuştum. Verdiği cevapta “2011 OSYS başvurularında “ sınavsız geçiş “hakkı ile ilgili düzenlemenin YÖK’te olduğunu ancak kişisel kanaatinin bunun şimdilik devam edeceği yönünde idi. Ancak bunu tam olarak 2011 OSYS kılavuzunda göreceğiz. Yök’ün herkesi bir şekilde üniversiteli yapma projesi  bir tarafta dururken şimdilik ön lisans programlarına mevcut düzenleme ile öğrenci alınacağını düşünüyorum. Mesleki eğitimi güçlendirme adına MYO’nın 3 yıl’a çıkarılması, yurt dışı üniversiteler ile işbirliğinin geliştirilmesi, ön lisans mezunlarının DGS’ye girmeden 2+2 lisans tamamlama programlarına alınması gibi fikirlerin havada uçuştuğu bir dönemde sanırım “sınavsız geçiş” kalıcı hale gelecek gibi…

Şimdi Ne Olacak? 

Şimdilerde OSYS başvurularının yapılacağı şu dönemde tüm değerlendirmeler ışığında kişisel tahminimi söylemek gerekirse “sınavsız geçiş” olacak olduğudur. Umarım ülke insanının ve özelinde öğrencilerin hayallerini suya düşürmeyecek ve en önemlisi kutuplaşmaların göbeğinde yaşadığımız bu ülkede  ayrışmalara meydan vermeyecek bir kararın çıkması temennisi ile!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder